Ortopedyczny zabieg chirurgiczny jest poważnym zabiegiem.

Jak ból pooperacyjny wpłynie na mnie?

Multimodalne leczenie
Ból po operacji może znięchecić do chodzenia lub głębokiego oddychania co może spowodować zakrzepy krwi lub infekcje klatki piersiowej. Jest kilka leków które mogą Cię wspomóc po operacji ortopedycznej.
 
Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach.

Jakie lekarstwo otrzymam?

Podczas powtotu do zdrowia po operacji ortopedycznej, otrzymasz leki przeciwbólowe. Są liczne leki przeciwbólowe (opioidy, niesterydowe przeciwzapalane, miejscowe anestezjologiczne) i różne metody podania (zastrzyki, tabletki, zewnątrzoponowe, miejscowe techniki infuzyjne).
 
Połączenie różnych leków działa lepiej niż duża dawka jednego leku (multimodalne leczenie), z mniejszą ilością skutków ubocznych. Właściwy dobór leków pozwoli Ci na swobodny ruch tuż po zabiegu chirurgicznym. To jest tzw. 'wczesna mobilizacja', które przyśpiesza leczenie rany i przyśpiesza powrót do zdrowia.

Niesterydowe przeciwzapalne leki: Te leki redukują różne objawy jak obrzęk, ból, zapalne stany. Są często podawane z opioidami. Mogą powodować ból brzucha, krwawienie, mogą mieć kardiologiczne skutki uboczne. Są to często stosowane: aspiryna, ibuprofen, diclofenac, naproxen.

Opioidy: Są skutecznym lekiem przeciwbólowym, uwalniają chemiczną reakcję w mózgu redukującą poczucie bólu. Mogą być podane doustnie lub przez infuzję. Możesz otrzymać pompę, którą dozujesz lek za każdym razem kiedy tego potrzebujesz. Najczęstsze skutki uboczne to problemy gastryczne, swędzenie, zaparcie, brak tchu, ryzyko uzależnienia.

Zewnątrzoponowe: lekarz poda lek przez mały cewnik w okolicy pleców. Ta technika jest bardzo wydajna, jednak jest też związana z poważnymi komplikacjami neurologicznymi, skutkami ubocznymi (jak brak ciśnienia, zatrzymanie moczu) oraz liczne błędy medyczne.

Miejscowa technika infuzyjna: pod koniec zabiegu chirurgicznego doktor umieszcza cewnik w ranie lub blisko nerwu. Przez cewnik podawany jest lek anestezjologiczny który jest wstrzykiwany. Cewnik jest podłączony do systemu infuzyjnego. Przez kolejne godziny i dni, system podaje lek do rany i działa przeciwbólowo. Lek działa w tej technice blokując sygnały bólu docierające do mózgu. Nie powoduje to skutków ubocznych senności, zaparć, utraty tchu które są związane ze stosowaniem opioidów. Miejscowe środki anestezjologiczne to bupivacaine, levobupivacaine i ropivacaine.

 
Są różne możliwe terapie przeciwbólowe. Wszystkie opcje mają swoje zalety i wady. Zapytaj swojego lekarza o opcje i skutki uboczne.

Czy będę w stanie ćwiczyć fizycznie?

Ortopedyczny zabieg chirurgiczny wiąże się z okresem po operacji kiedy wracamy do zdrowia: Twoje ciało musi wyzdrowieć i uzyskać możliwość pełnego ruchu i siły w miejscu operowanym. Być znowu "na chodzie" to kluczowe dla zdrowia fizycznego.

Ćwiczenia fizyczne pozwolą na stopniowe wyleczenie miejsca operowanego. Zależnie od kondycji nawet tego samego dnia można zacząć się poruszać. To zależy od Twojej kondycji i opinii lekarza lub rehabilitanta. Dlatego ważne jest odpowiednie działanie przeciwbólowe.

Przedyskutuj plan powrotu do zdrowia z lekarzem i omów właściwą terapię przeciwbólową.

Ta informacja jest oferowana przez BioQ Pharma.
 
Privacy policy  I  Terms of use  I  BioQ Pharma  I BE 0651.707.663